Kdy je investice do dluhopisů výhodná?

Kdy je investice do dluhopisů výhodná?

Kdo přemýšlí nad investováním peněz, určitě už přemýšlel o koupi dluhopisů. Co jsou dluhopisy, jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Řekneme si, jak investici do těchto cenných papírů dobře promyslet.

Dluhopis = pravidelný výnos

Dluhopisy jsou cenné papíry s pravidelným výnosem. V předem stanoveném intervalu nám bude vyplácen úrok do té doby, než skoční platnost obligace. Pak ji od nás emitent koupí zpět.

Jde tedy o formu půjčky, kterou poskytujeme firmě, státu, bance nebo jiné instituci. Ty za půjčené peníze můžou pokrýt dluhy nebo rozjet nové projekty.

Doba splatnosti je různá. Držet můžeme dluhopisy krátkodobé po dobu jednoho roku nebo pěti let. Na výběr jsou ale i dluhopisy s více než desetiletou splatností, které zároveň slibují vyšší výnos.

5 výhod při investici do dluhopisů

  1. Dluhopisy může nakupovat každý. Pro online investování není potřeba žádná licence ani vstupní poplatky, jak to vyžaduje například vstup na burzu.
  2. Stát se investorem můžeme i s nízkým kapitálem. Nominální hodnota dluhopisu totiž může být v řádu několika tisíc. Na rozdíl od investice do nemovitostí, kde potřebujeme mnohem vyšší počáteční úspory.
  3. Dluhopisy slibují pravidelný a často fixní úrok. Vložené peníze se nám proto zhodnocují pravidelně a v předem dané výši.
  4. Jsou bezpečnější než akcie, které více podléhají kurzu, a jejich hodnota se rychle mění.
  5. Dluhopisy můžeme držet i v kratším intervalu. Může se jednat o roční, pětiletou i více jak desetiletou investici. Akcie představují investici na dlouhé roky, jinak se jejich nákup nevyplatí a spíše tratíme, než vyděláme.

Jak zvýšit výhodnost investice

Dluhopisů můžeme nakoupit, kolik chceme. Je lepší mít na začátku vyšší kapitál, který rozložíme do několika cenných papírů, popřípadě jiných aktiv. Sestavíme si tak diverzifikované portfolio, které bude více chráněné, než pokud všechny úspory vložíme do jediné firmy.

Rating společností zjišťují za poplatek různé agentury. Podle ratingu rozlišujeme investiční a spekulativní stupeň dluhopisů. Bezpečné obligace, mezi které jsou řazeny státní dluhopisy (např. Spojených států nebo Japonska), mají obecně nižší úrok.

Kdo chce vydělat více, musí i více riskovat. Tak zvané high yield dluhopisy jsou bondy spekulativního stupně. Vydávají je malé nebo méně důvěryhodné firmy. Investorům nabízejí vysoké výnosy, ale nesou s sebou i největší riziko.

4 rizika, která dluhopisy nesou

  1. Žádná investice není bez rizika. U nákupu dluhopisů spočívá riziko v tom, že naletíme na podvodné firmy. Nabízejí sice vysoké úroky, ale nejsou schopné (často ani ochotné) je splácet.
  2. Můžeme mít problém korporátní dluhopisy na trhu prodat, budeme-li se jich chtít zbavit. Záleží na aktuální síle trhu a na úrokové sazbě, kterou dluhopis nese.
  3. Splacení dluhopisů není garantováno a záleží jen na schopnosti společnosti dluh splatit. V případě úpadku firmy je riziko, že o vložené peníze přijdeme.
  4. V případě dlouhodobého držení dluhopisu může inflace snížit výhodnost stanoveného úroku. Jednoduše řečeno si za vydělané peníze koupíme méně než na začátku.

Jak snížit rizika

Na začátek je potřeba pozorně prověřit emitenta. Jedná se především o korporátní dluhopisy, kdy je vyšší riziko, že firma nebude schopná dluh splatit. Zajímat by nás měl veřejný rejstřík a Sbírka listin, kde najdeme hospodářské výsledky. Nová firma bez minulosti ztrácí důvěryhodnost.

Dalším varovným signálem jsou minusové hospodaření, nedostatečná hodnota kapitálu i vysoká míra dluhu. Jestli se už firma někdy dostala do neschopnosti splácet, si můžeme prověřit v insolvenčním rejstříku.

Tím nejzákladnějším varováním je nesmyslná výše úrokové sazby. Úrok pohybující se kolem deseti procent bude pravděpodobně jen planým slibem a prázdným lákadlem na investory. Kdo si zpočátku není jistý, jak rozlišit dobrou nabídku, může se poradit s finančním poradcem.

Už jste investovali do dluhopisů? A kupujete je sami online nebo skrze investičního poradce?

Renata Dohnalová