Jak rychle rostou vlasy? 6 účinných způsobů, jak urychlit jejich růst

Jak rychle rostou vlasy? 6 účinných způsobů, jak urychlit jejich růst

To, jak rychle rostou vlasy, lze tak trochu ovlivnit stravou i péčí o ně. Také jste si ostříhali své vlasy příliš nakrátko, teď tohoto rozhodnutí litujete a jen čekáte na den, kdy vám zase dorostou do požadované délky?  Jak docílit toho, aby narostly co nejrychleji? Máme pár tipů, které by vám mohli pomoci. 

1. Správná výživa pro zdravé vlasy

Pestrá a vyvážená strava není jen základem pro správně fungující imunitní systém a zdravé tělo, ale dokonce ovlivňuje i stav vlasů. A co si tedy dopřát k jídlu, aby se růst vlasů podpořil?

 • Vejce. Bílkoviny, které obsahují hlavně vaječné bílky jsou velmi důležité i pro podporu růstu vlasů. Krom toho obsahují zinek a selen, které napomáhají dobré kvalitě vlasů.
 • Omega-3 mastné kyseliny. Jsou obsaženy například v lososu nebo ořeších a dokáží růst vašich vlasů také dosti zlepšit. 
 • Listová zelenina, hlavně špenát. Ta je totiž zase bohatá na vitamín A, vitamín C a železo. Všechny tyto složky podporují dobrou kondici vaší kůže a metabolické procesy, které mají vliv na stav a růst vašich vlasů. Nedostatek železa a bílkovin zase naopak vede k nadměrnému vypadávání vlasů.
 • Ovoce a zelenina bohaté na vitamín C. Například citrusové plody nebo paprika. Vitamín C totiž pomáhá produkci kolagenu. A ten zlepšuje kvalitu vlasů. 

V případě, že zdravé stravování není úplně vaším koníčkem, zkusit můžete i doplňky stravy. Pozornost věnujte těm, kde je zinek, kyselina pantothenová (vitamin B5) či omega-3 mastné kyseliny. 

2. Použití vhodného šamponu a kondicionéru

 • Vždy používejte kvalitní šampon a kondicionér, který je určen pro váš typ vlasů.
 • Vyhněte se těm, které obsahují silikon. Ten totiž v krátkodobém horizontu dokáže vytvořit velmi příjemný efekt hebkých a poddajných vlasů. Problém však nastává při dlouhodobém užívání. Nelze jej totiž zcela vymýt, a tak po delší době vytváří kolem vlasu neproniknutelný obal. Vlas pak kvůli tomu nedokáže přijímat živiny a jeho stav se zhoršuje. 
 • Kofein dokáže nabudit nejen vaše tělo, ale i vlasy. Kvalitní kofeinové šampony dokáží růst vlasů urychlit. 

3. Pravidelné stříhání konečků vlasů

Už si ani nepamatujete, kdy jste naposledy navštívili kadeřnický salon? Popřípadě tam chodíte jen občas? Děláte chybu. Pro růst kvalitních vlasů jsou potřeba pravidelné návštěvy. Zbavíte se tím nehezky vypadajících konečků a při dobrém střihu budou vaše vlasy působit i hustěji. Vy i ve fázi dorůstání vlasů budete zase působit upraveně a dobře. 

4. Masáže hlavy pro podporu růstu vlasů

Vhodné jsou také masáže hlavy. A nemusíte chodit do profesionálních masérských salonů. I jednoduché domácí masírování bříšky prstů pomůže nejen k růstu vlasů, ale i odbourání stresu. Ještě lepší bude, když tuto činnost zkombinujete s tím, že si na prsty naneste tonikum či sérum podporující růst vlasů. Důležité však je masáž provádět pomocí bříšek prstů a v žádné případě nedrhnout hlavu nehty. 

5. Použití přírodních olejů pro zlepšení kvality vlasů

I použití přírodních olejů může pomoci zlepšit kvalitu vlasů i podpořit jejich růst. Mezi ty nejúčinnější patří:

 • kokosový olej,
 • ricinový olej,
 • jojobový olej,
 • arganový olej,
 • mandlový olej.

Ať už zvolíte jakýkoliv, nejvhodnější je použít jej na vlhké vlasy buďto k masáži nebo jako kondicionér. Ovšem je dobré mít na paměti, že stačí vždy jen kapička. Pokud to s olejem přeženete, skončíte tak, že si hlavu budete muset mýt znovu, jak moc budou vlasy mastné. V tomto případě si však nenadávejte, olej nechte působit co nejdéle a teprve pak opláchněte. Vaše vlasy tento “přešlap” příjemně vyživí a zvláční. 

6. Omezování používání žehličky, kulmy a fénu s horkým vzduchem

Nejlepší je nechat si vlasy usušit přirozeně vzduchem. Pokud vám toto řešení nevyhovuje, uberte teplotu vzduchu při fénování. Při používání žehličky či kulmy nezapomeňte aplikovat přípravky na ochranu vlasů před teplým vzduchem. 

Také vás kadeřník někdy ostříhal více než jste chtěli? Jak jste to řešili?

Renata Dohnalová