Malý Bertík zemřel. A dnes žije!

Malý Bertík zemřel. A dnes žije!

Ano, ač se to zdá nemožné, Albert opravdu přežil svoji smrt. Celé se to seběhlo velmi nečekaně. Maminka Linda jela se svým malým dvouletým Albertem na společný pobyt maminek s dětmi na Vysočině. Měl to být pohodový pobyt maminek s dětmi. Jeho výhody spočívají v tom,  že maminky si vypomůžou s hlídáním dětí a zároveň si užijí týden v přírodě; načerpají sílu a také nové zkušenosti od ostatních. Místo pohody a relaxace se však pobyt stal noční můrou, kterou byste nepřáli ani největšímu nepříteli. Malý Albert se utopil!

Kde je Albert?

Ten den to vypadalo báječně. Nebe jako vymalované, chystal se piknik v parku u jezírka. Linda šla pro svačinku společně s kamarádkou Miladou. Děti si hrály s míčem, jezdili na koloběžkách. Když se Linda vrátila se svačinkami, nikde neviděla Alberta. Byl pryč. Když odcházela, jezdil na odrážedle blízko zahradního jezírka. Její oči se na něj okamžitě upnuly. Nebylo sice příliš hluboké, bylo však dostatečně nebezpečné na to, aby se z něj dvouleté dítě nedokázalo samo dostat. Ty nejpříšernější obavy se staly skutečností. Alberta našli spolu s odrážedlem pod vodou. Nedýchal a byl promodralý. Linda neztratila duchapřítomnost. Zkoušela Alberta oživovat, bez úspěchu. Za 15 minut dorazila záchranka. Po dlouhém oživování se však stal doslova zázrak! Chlapce se podařilo rozdýchat a jeho srdce, které nebilo celých 22 minut, vrátilo jeho tělo mezi živé.

Beznadějný verdikt

Jenže lékaři konstatovali, že přesto, že Bertík se vrátil mezi živé, bude již navždy pouze ve vegetativním koma. Zkrátka tělo bude fungovat, nenávratně poškozený mozek však nikoliv. Rodiče to zdrtilo. To ale neznáte Lindu. Linda je bojovnice. Linda je Johankou z Arku dnešních dnů. Linda totiž i přes to, že lékaři jejímu Albertovi nedávali opravdu žádnou šanci, začala bojovat. Po několika dnech urputného boje o život Albert na malou chvíli otevřel oči. Svitla jim naděje… která se ale poté zase ztratila. 

Léčba začala…

Maminka Linda měla od porodu schovanou pupečníkovou krev. Ta, jak známo, obsahuje kmenové buňky. A ty nechali Bertíkovi aplikovat. Tento způsob léčby patřil mezi výrazně alternativní, ale malému chlapci velmi pomohl. I primář dětského ARO oddělení nevycházel z údivu. Kmenové buňky, které dostával pomocí krevní transfuze, totiž dokážou obnovovat lidskou tkáň tedy i tu nervovou.

Albert začal mít velmi nepříjemné křeče. Od lékařů dostával pouze léky proti nim a také léky potlačující bolest. Byl to hrozný pohled. Prognóza lékařských kapacit zněla: ve stejném stavu maximálně 10 let. Dokud to tělo vydrží, než to vzdá. Linda zabrala ještě víc. Začala shánět léčbu po celém světě. Rodina již investovala veškeré svoje úspory. Přišla na řadu reportáž v televizi a sbírka, která během pár dní semkla republiku. Vybralo se neuvěřitelných 5 milionů korun a velmi drahá léčba mohla pokračovat. 

Bertík začal navštěvovat léčebnou hyperbarickou komoru. Ta dokáže díky velkému tlaku a koncentrovanému kyslíku působit příznivě na obnovu činnosti mozku u tohoto malého bojovníka. 

Léčba pokračuje…

Bertík je aktuálně rok po své nehodě. Absolvoval dvouměsíční léčbu v USA, rehabilitace u nás i v zahraničí. Denně se s maminkou Lindou věnuje intenzivnímu a náročnému rehabilitačnímu cvičení. Velmi mu pomáhá láska jeho bratříčka Jendy, který jej láskyplně podporuje. 

Za poslední rok udělal chlapeček obrovský pokrok. Dokáže s pomocí jíst, s chodítkem udělá pár jistějších kroků a dokáže se i smát. Odborníci v oboru dokonce připustili, že během následujících dvou let má možná šanci se zcela uzdravit. A věřte mi, že větší bojovníky, než je Linda a malý Albert jen tak neuvidíte!

Renata Dohnalová