Profesionální úklid v Praze nabízí celá řada agentur. Víte, jak mezi nimi vybrat tu „pravou“?

Profesionální úklid v Praze nabízí celá řada agentur. Víte, jak mezi nimi vybrat tu „pravou“?

Běžný domácí úklid v Praze dnes nabízí nepřeberné množství různých agentur a specializovaných společností. Řada z nich je přitom schopna krom jednoduchých prací zajistit i ty složitější. Některé z těchto firem jsou levné, u dalších za stejné služby zaplatíte o poznání víc. Někdy vám naúčtují počet hodin odvedené práce, jindy zase velikost uklizené plochy. Zkrátka, zorientovat se v nabídce podobných firem nemusí být vždy jednoduché. A tak než si nějaké profesionály domů na výpomoc pozvete, podívejte se spolu s námi na to, co vás zhruba čeká. Sami posuďte, zda a případně kdy se vám jejich služby vyplatí.

Úklid si dnes už objednává „každý druhý“

To je pochopitelně trochu nadnesené, nicméně faktem zůstává, že služby úklidových firem dnes využívá čím dál více lidí. Ještě relativně nedávno však byla situace odlišná. Zejména ženy byly vychovány tak, že by většina z nich považovala podobnou výpomoc bezmála za ostudu. Každá správná hospodyňka zkrátka musela svůj domov zvládnout sama. To je však minulost. Obzvláště v Praze je dnes poptávka po podobných službách dosti vysoká. Někdo profesionály využije čistě z časových důvodů, jiný ze zdravotních a někomu se zkrátka jenom nechce lézt po kolenou a utírat prach nebo se ohánět s vysavačem, když si na to může někoho zjednat. Podle čeho si ale zákazníci tyto agentury vlastně vybírají,aby jim svěřili do péče svoji domácnost?

3 základní kritéria výběru

Důležitých kritérií je jistě víc. Je to však zpravidla cena, která nakonec rozhodne. Nicméně je tu i dost takových lidí, kteří si za nějaký ten nadstandard rádi připlatí. A nemusí to být zrovna nic tak extrémního, jako služby jedné skotské úklidové firmy, která vám své zaměstnance pošle domů velmi spoře oděné. Podobných věcí se totiž v Praze ani jinde v republice asi nedočkáte. Takže co lze při výběru nějaké agentury považovat zřejmě za nejpodstatnější?

  • CENA – kolik člověk zaplatí, je samozřejmě důležité pro většinu z nás. Žádná z těchto společností nefunguje bez ceníku, takže alespoň hrubý odhad toho, kolik nakonec utratíte, si lze zpravidla udělat.
  • ROZSAH POSKYTOVANÝCH SLUŽEB – šíře servisu, který si můžete objednat, bude jistě důležitým hlediskem. Jde přitom jak o výčet konkrétních úkonů, které vám agentura poskytne, tak i o to, co považuje za běžné služby a za co si naopak nechá připlatit.
  • KVALITA ODVEDENÉ PRÁCE – tu si samozřejmě předem nemůžete ověřit jinak, než na základě nějakých referencí. Obvykle se dají nalézt na různých diskuzních fórech na internetu. Případně se zkuste informovat u známých, zda už nemají s danou firmou nějakou zkušenost.

250 Kč za hodinu zní rozumně

Nejpodstatnějším z kritérií při výběru úklidové společnosti je tedy zřejmě pro většinu z nás cena. Částku pohybující se okolo 250 korun za hodinu odvedené práce lze přitom i s ohledem na současnou výši průměrné mzdy, považovat za solidní. Jistě, seženete firmy levnější, ale na trhu jsou také agentury o poznání dražší. Vždy je však třeba zvážit, co za svoje peníze vlastně dostanete. Někdy jsou dvě stovky na hodinu optimální. Jindy mohou být s ohledem na šíři služeb a kvalitu odvedené práce odpovídající odměnu stokoruny tři. Některé firmy však místo hodinové sazby mohou uplatňovat ceník konkrétních úkonů, případně požadovat částky za metr čtvereční vyleštěných parket či vytřené dlažby. Vše si musíte předem ověřit, aby vás konečný účet nepřekvapil!

Co je běžné a co si naopak musíte domluvit zvlášť?

I v tomto ohledu se od sebe nabídky úklidových firem mohou značně lišit. Co někde považují za běžné úkony, mohou mít jinde v „extra nabídce“. Existuje však jakýsi základ, který vám bezpochyby poskytne kterákoliv agentura. A co do něj patří?

  1. Mytí oken.
  2. Utírání prachu.
  3. Čištění podlah a luxování koberců.
  4. Mytí obkladů.
  5. Čištění sprchového koutu, vany i toalety.

Krom jednorázového úklidu je samozřejmě možné domluvit si i úklid pravidelný. Nabídne vám ho takřka každá z normálních firem působících v našem hlavním městě, ale i jinde v republice. Výhodou může být o něco nižší cena.

Kvalita a rychlost

Každý správný úklid domácnosti musí být nejenom rychlý, ale především precizní. Zaměstnanci, které k vám agentura pošle, by tedy měli být v lepším případě zkušení, nebo přinejmenším důkladně proškolení. Krom jiného jde i o to, aby věděli, jaké čisticí prostředky použít na různý nábytek nebo jak správně zacházet se strojem na tepování. Nemějte však přehnané obavy! Odbýt práci nebo snad dokonce poničit vybavení vašeho domu si dnes jen tak někdo nedovolí. Konkurence je značná a nespokojený zákazník si příště najde pomoc jinde.

Klid a pohoda za přijatelnou cenu

Nechat pár zkušených profesionálů, aby za vás obstarali většinu otravných a mnohdy i fyzicky a časově náročných prací, je bezesporu příjemné. Alespoň příležitostně by si to měl dopřát každý, pro koho není úklid domácnosti vyloženě koníčkem. Rozsah prací i přibližnou cenu lze obvykle domluvit předem, a pokud jde o kvalitu, tu si přinejmenším ze začátku neváhejte kontrolovat klidně už v průběhu samotného úklidu. Až si profesionalitu zaměstnanců firmy dostatečně ověříte a zjistíte, kolik volného času, fyzických sil i duševní pohody vám využití jejich služeb přinese, možná je přivítáte u vás doma častěji. Částka, kterou za to zaplatíte, vám bude nejspíš připadat celkem zanedbatelná.

Máte už s podobnými službami nějakou vlastní nebo aspoň zprostředkovanou zkušenost? Neváhejte se o ni s námi podělit!

Renata Dohnalová