Kuchyňský textil a souznění s přírodou, osobním stylem i dobou

Kuchyňský textil a souznění s přírodou, osobním stylem i dobou

Doba přeje ekologickým domácnostem a zároveň vybízí ke tvořivosti, a to i co se kuchyňského textilu a způsobů jeho použití týče. Ponechte si svůj selský rozum při volbě toho, co je pro vaši domácnost i okolí nejlepší. Zastáncem přírody se můžete stát totiž i volbou pratelné houbičky na mytí a podpořit tak udržitelné a místní zdroje.

Výrobě těchto “zelených variant” pro vaši domácnost se již věnují mnozí a není tedy složité ani nedostupné si vybrat. Pokud vás však láká rukodělnost, inspirační zdroje i návody, jak si co vyrobit, jsou lehce dostupné; stejně tak jako potřebný materiál a nástroje k dotváření ubrusů či dalších doplňků. Kde všude může kuchyňský textil nahradit jednorázová příslušenství a umělé materiály a jak zvolit vhodnou látku na utěrku či chňapku? To vše se dozvíte v našem článku.

Od vyšívaných deček k ekologii

Textil, způsob jeho použití i zdobnost dokázal již za doby našich prababiček vnášet do domácnosti nádech útulna. Ženy skrze rukodělnost získávaly uznání okolí a jakýsi punc pravé hospodyně. Krom toho neměly zkrátka jinou možnost, než tu, že si prostírání, ubrus či záclonky vytvoří samy. K vyšívaným ubrusům s nápisy Host do domu, Bůh do domu, zdá se, již nevrátíme. Rodinné bohatství v podobě babiččiny sbírky kuchyňského textilu však neváhejte použít coby dekoraci třeba na chalupě. Jejich kvalita, díky které se po generace můžeme kochat poctivou ruční prací, je však inspirací i dnes. A to právě ve výběru vhodného kuchyňského textilu s dlouhotrvající funkčností.

Vaše kuchyně, vaše volba

Kuchyně je srdcem domova a místem, které může ledacos vypovědět o chodu celé domácnosti. Používáním kuchyňského textilu v jakékoliv podobě a zapojení textilních doplňků můžete proměnit prostor kolem vás, zapojit vlastní fantazii a kreativitu. Díky době se volbou látkových doplňků do domácnosti dá podpořit udržitelný životní styl, práce českých výrobců a příroda samotná.

Jaké druhy materiálů hledat a kde je využít?

Zaměřte se na to, jakým způsobem budete finální textilní doplněk využívat a zda jej budete často prát, namáhat nebo bude sloužit zejména k dekoraci kuchyně.

Ve výběru vhodného textilu do kuchyně vás může inspirovat následující seznam:

  • bavlna a len se pro svoji praktičnost a savost hodí pro utěrky i ubrousky na pečivo
  • kuchyňské plátno ocení milovníci pečení. Může pod ním odpočívat kynoucí bochník, zakryje mísu s těstem a hodí se také pro pasírování při výrobě domácího sýra či rostlinného mléka
  • bavlněný mušelín hledejte při nákupu nebo pro výrobu pytlíků k uchování pečiva, luštěnin, bylin a jiných suchých surovin
  • bavlněná síťovina je skvělou variantou mikrotenových sáčků, jelikož se hodí na výrobu pytlíků pro váš nákup i coby estetická a praktická varianta k uchovávání zeleniny či ovoce
  • kuchyňským chňapkám sluší více bavlna, než umělý a divoce vzorovaný textil. Nechte se inspirovat například tradičním modrotiskem
  • pratelné či kompostovatelné materiály jakou jsou froté, bavlna, juta či celulóza upřednostněte zase při hledání kuchyňských houbiček

Zdobnost stranou

V záplavě vzorů se občas můžeme ztrácet a zapomínat na funkčnost, kterou by měl kuchyňský textil disponovat v první řadě. Fotopotisky a náhodně generovaná zátiší s jídlem vám nezaručí útulnost ani dobrý vkus. Vybraný ubrus či běhoun se musí dát snadno prát a případně nahradit. Polyesterový ubrus s digitálním potiskem levandulového pole sice snadno otřete, ale co jeho nadčasovost a světlostálost? Umělé materiály nestárnou s grácií. Postavte proto jednoduchost na první místo vedle praktičnosti. Kuchyně je místem vůní a zážitků. Nemusí hrát všemi barvami, aby v ní bylo lidem dobře. V první řadě slouží kuchaři. Kvalitní utěrky, trvanlivé a pratelné houbičky na mytí i lehce vypratelné kuchyňské chňapky ve finále oceníte mnohem více, než samoúčelné a zdobné textilní prvky.

Jak začít, když nevím kde?

Nyní už tušíte, jaké materiály se hodí do kuchyně nejvíce, jak můžete nahradit jednorázové obaly a v čem uchovat suroviny. Možná se vám to může zdát příliš složité a ekologická domácnost je pro vás něčím, co je zákonitě drahé a nedosažitelné. Při výběru a hledání bio produktů z ekologických zemědělství tomu tak skutečně může být a je pouze na vás, zda při hledání certifikovaných farem vydržíte a rozhodnete se investovat více do lokálních zdrojů.

Při hledání vhodného kuchyňského textilu však brzy zjistíte, jak jednoduché je dostat se ke správnému zdroji. Cenově se mohou přírodní materiály lišit, což vás může odradit. Sečtěte si však roky a univerzálnost kuchyňského textilu z těchto dlouhotrvajících zdrojů i nadčasovost, které zaručí svým nevtíravým vzhledem. Investice se vám vrátí a vy budete mít lepší pocit ze sebe a své volby vhodných materiálů do kuchyně. Stejný mýtus vás může odradit od investice do ekologických mycích prostředků a i zde platí, že informovanost růže přináší.

Ve finále vám už nic nemusí bránit od radosti z volby udržitelného a vkusného textilu do kuchyně, který vnáší osobitost i názor do prostoru sloužícího k setkání, radosti a chuti nejen do života. Jaké textilní materiály jsou podle vašeho názoru do kuchyně ty nejlepší? Napište nám!

Renata Dohnalová