Klinika plastické chirurgie není místo, kterého bychom se měli bát

Klinika plastické chirurgie není místo, kterého bychom se měli bát

Plastické operace jsou součástí lidské historie mnohem déle, než si mnozí z nás umějí představit. Již v sedmém století před naším letopočtem prováděli lékaři ve starověké Indii úspěšné rekonstrukce nosu, ke kterým se používala kůže odříznutá z čela nebo tváří. Historie plastické chirurgie je velmi bohatá a zajímavější, než by se na první pohled mohlo zdát. I v dávnověku chtěli lidé být krásní a hledali různé metody, jak se vylepšit. Nicméně až do druhé poloviny dvacátého století sloužila plastická chirurgie hlavně ke zlepšení kvality, či dokonce k záchraně života po úrazech nebo válečných zraněních. Dnes ji (trochu mylně) vnímáme hlavně jako estetickou záležitost.

Plastický chirurg v Praze, průkopník nového oboru již v první polovině dvacátého století

Česká stopa v oblasti plastických operací není vůbec zanedbatelná. František Burian (1881 – 1965) byl český lékař, který je považován za zakladatele československé a za jednoho z průkopníků světové plastické chirurgie. Jeho zásluhou byla v ČR coby první zemi na světě plastická chirurgie v roce 1939 uznána jako samostatný medicínský obor. Burian inicioval vybudování pracovišť plastické chirurgie v Brně, Bratislavě a Košicích. Plastickou chirurgii v Československu dovedl na špičkovou úroveň a to o generaci dříve než ve většině rozvinutých zemí.

Stále držíme laťku velmi vysoko a vždy nejde jen o krásu

Česká plastická chirurgie je celosvětově stále na špičkové úrovni a do České republiky jezdí za těmito operacemi mnoho lidí ze zahraničí nejen kvůli příznivým cenám, ale samozřejmě také kvůli kvalitě prováděných zákroků.

Jedním z nejvýraznějších představitelů současné plastické medicíny je Čech, proslulý chirurg Bohdan Pomahač, který se v USA specializuje na transplantace obličeje. Jeho práce je jedním z příkladů, kdy plastická chirurgie neslouží jen ke zkrášlování, ale zachraňuje životy a umožňuje pacientům s těžkými úrazy nebo chorobami vést normální život.

Nejen implantáty je moderní plastický chirurg živ

Nejviditelnější a nejskloňovanější částí moderní plastické chirurgie je ovšem ta kosmetická. Většinu lidí jako první napadnou úpravy dámských prsou nebo liposukce. Zákroků, které se dají podstoupit čistě z toho důvodu, abychom se cítili lépe a byli krásnější, je ale mnohem víc.

Mezi často žádané zákroky estetické medicíny v současné době patří:

Jsou plastiky v Praze ty nejlepší?

Klinik plastické chirurgie v Praze je z celé ČR určitě nejvíc, ale stejně kvalitní péči vám zajistí obdobná zařízení i jinde v republice. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli, třeba i v zahraničí, je určitě dobré řídit se určitými kritérii, aby člověk předešel případnému zklamání, nebo dokonce zdravotním rizikům.

Jak si tedy vybrat tu správnou kliniku?

Mnohé se dá vyčíst mezi řádky informačních letáků a někdy je to důležitější než superlativy v nich obsažené. Plastická chirurgie v Praze i kdekoli jinde by měla být:

  • pracoviště s patřičným zázemím
  • s delší dobou existence a nějakou historií
  • se stálými zaměstnanci
  • s kvalifikovaným personálem
  • s převahou kladných a spokojených recenzí
  • pozor na podezřele nízké ceny nabízených zákroků

A co vy? Přemýšleli jste někdy byť o malém kosmetickém zákroku, který by vás přiměl využít služeb plastického chirurga? Považujete plastickou chirurgii za zcela zbytečnou, nebo si myslíte, že v určitých situacích může člověku i zachránit život?

Renata Dohnalová