Klinika plastické chirurgie není místo, kterého bychom se měli bát

Plastické operace jsou součástí lidské historie mnohem déle, než si mnozí z nás umějí představit. Již v sedmém století před naším letopočtem prováděli lékaři ve starověké Indii úspěšné rekonstrukce nosu, ke kterým se používala kůže odříznutá z čela nebo tváří. Historie plastické chirurgie je velmi bohatá a zajímavější, než by se na první pohled mohlo zdát. I v dávnověku chtěli lidé být krásní a hledali různé metody, jak se vylepšit. Nicméně až do druhé poloviny dvacátého století sloužila plastická chirurgie hlavně ke zlepšení kvality, či dokonce k záchraně života po úrazech nebo válečných zraněních. Dnes ji (trochu mylně) vnímáme hlavně jako estetickou záležitost.

Plastický chirurg v Praze, průkopník nového oboru již v první polovině dvacátého století

Česká stopa v oblasti plastických operací není vůbec zanedbatelná. František Burian (1881 – 1965) byl český lékař, který je považován za zakladatele československé a za jednoho z průkopníků světové plastické chirurgie. Jeho zásluhou byla v ČR coby první zemi na světě plastická chirurgie v roce 1939 uznána jako samostatný medicínský obor. Burian inicioval vybudování pracovišť plastické chirurgie v Brně, Bratislavě a Košicích. Plastickou chirurgii v Československu dovedl na špičkovou úroveň a to o generaci dříve než ve většině rozvinutých zemí.

Stále držíme laťku velmi vysoko a vždy nejde jen o krásu

Česká plastická chirurgie je celosvětově stále na špičkové úrovni a do České republiky jezdí za těmito operacemi mnoho lidí ze zahraničí nejen kvůli příznivým cenám, ale samozřejmě také kvůli kvalitě prováděných zákroků.

Jedním z nejvýraznějších představitelů současné plastické medicíny je Čech, proslulý chirurg Bohdan Pomahač, který se v USA specializuje na transplantace obličeje. Jeho práce je jedním z příkladů, kdy plastická chirurgie neslouží jen ke zkrášlování, ale zachraňuje životy a umožňuje pacientům s těžkými úrazy nebo chorobami vést normální život.

Nejen implantáty je moderní plastický chirurg živ

Nejviditelnější a nejskloňovanější částí moderní plastické chirurgie je ovšem ta kosmetická. Většinu lidí jako první napadnou úpravy dámských prsou nebo liposukce. Zákroků, které se dají podstoupit čistě z toho důvodu, abychom se cítili lépe a byli krásnější, je ale mnohem víc.

Mezi často žádané zákroky estetické medicíny v současné době patří:

Jsou plastiky v Praze ty nejlepší?

Klinik plastické chirurgie v Praze je z celé ČR určitě nejvíc, ale stejně kvalitní péči vám zajistí obdobná zařízení i jinde v republice. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli, třeba i v zahraničí, je určitě dobré řídit se určitými kritérii, aby člověk předešel případnému zklamání, nebo dokonce zdravotním rizikům.

Jak si tedy vybrat tu správnou kliniku?

Mnohé se dá vyčíst mezi řádky informačních letáků a někdy je to důležitější než superlativy v nich obsažené. Plastická chirurgie v Praze i kdekoli jinde by měla být:

  • pracoviště s patřičným zázemím
  • s delší dobou existence a nějakou historií
  • se stálými zaměstnanci
  • s kvalifikovaným personálem
  • s převahou kladných a spokojených recenzí
  • pozor na podezřele nízké ceny nabízených zákroků

A co vy? Přemýšleli jste někdy byť o malém kosmetickém zákroku, který by vás přiměl využít služeb plastického chirurga? Považujete plastickou chirurgii za zcela zbytečnou, nebo si myslíte, že v určitých situacích může člověku i zachránit život?

Renata Dohnalová