Chystáte se na odstranění permanentního make-upu?

Chystáte se na odstranění permanentního make-upu?

Odstranění permanentního make-upu je podobná procedura jako jeho provedení. Permanentní make-up je pro čím dál větší množství žen vítaným způsobem jak uspořit drahocenné minuty v ranním shonu, ale nevydrží navěky, jak by se podle názvu mohlo zdát. Což je z určitého úhlu pohledu dobře, neboť máloco tolik podléhá módě a náladám jako líčení. V průběhu jednoho až tří let začne působením času a vnějšího prostředí make-up mizet nebo měnit odstín a přichází doba pro jeho obnovu

Co dělat, když nechcete (nebo nemůžete) čekat?

Pokud jste s permanentním make-upem spokojeni, můžete si jen užívat pocit, že jste za všech okolností perfektně upravení a v okamžiku, kdy se začne ztrácet, navštívíte svůj oblíbený salon a prostě ho obnovíte či pozměníte. Jak ale postupovat v případě, že se něco zvrtlo a vše nedopadlo podle vašich představ, nebo pokud vás nepředvídané okolnosti donutí dát si ho odstranit?

Naštěstí i to lze, i když jsou zde jistá omezení a je nezbytné pohlídat si pár základních pravidel:

  • Klíčové je, obdobně jako v případě tvorby permanentního make-upu, obrátit se na odborníky a pečlivě se rozhodnout nejen pro salon, kde vám make-up odstraní, ale i pro metodu, kterou k tomu použijí.
  • Permanentní make-up nelze odstranit ihned. Běžně se uvádí, že je žádoucí počkat minimálně 2-3 měsíce po aplikaci, než se dá s odstraňováním začít.
  • Žádná z existujících metod není samospásná a je důležité k volbě přistupovat individuálně, nejlépe na základě konzultace, která zohlední vaše požadavky a možnosti. Metoda, která se perfektně hodila pro někoho ve vašem okolí, pro vás nemusí být vůbec vhodná.

Nabízí se hned několik cest k odstranění permanentního make-upu a tyto 4 patří mezi ně

  • Solný roztok nebo roztok kyseliny mléčné
    Odstranění permanentního make-upu probíhá podobným způsobem jako jeho tvorba. Roztok se prostřednictvím tetovací jehly aplikuje ve svrchní vrstvě kůže do stejné hloubky, ve které se nachází pigment make-upu, smísí se zde s ním a následně ho vytlačí na povrch pokožky.
  • Dermabraze
    Čistě mechanická exfoliační metoda je založena na odstranění nejsvrchnějších vrstev pokožky za pomoci rotačního kartáčku a pro citlivější jedince by mohla být značně bolestivá. S nástupem laserů je tento způsob stále více na ústupu.
  • Laser
    Odstranění nežádoucího pigmentu prostřednictvím laseru je velmi rozšířená a v jistých ohledech i dosti účinná metoda. Laserů existuje více druhů, záleží na klinice, kterou si vyberete.

Vše má svá pro i proti

Každá z výše uvedených metod má i své stinné stránky, je vždy žádoucí poradit se s odborníkem a vybrat si způsob, který je nejvhodnější právě pro vás a váš specifický požadavek.

  • Laser odstraňuje některé barvy jen obtížně a není možné ho využít na kamuflážové barvy či na barvy s obsahem oxidu titaničitého; ve většině případů se nedoporučuje jeho použití dříve než za šest měsíců od aplikace barev.
  • Dermabraze může pro citlivější jedince být značně bolestivá a způsobit trvalé jizvy.
  • Použití roztoků s sebou nese opětovné vpichy do kůže a větší citlivost na sluneční záření po zákroku.

Jaká je finanční a časová náročnost odstranění?

Musíte počítat také s tím, že odstranění permanentního make-upu není úplně laciná ani jednorázová záležitost. Ať už si vyberete kteroukoli z výše uvedených metod, nebo nějakou jinou, bude pravděpodobně potřeba několik sezení, než dosáhnete kýženého výsledku. Je to velmi individuální věc a počet návštěv salonu nebo kliniky se u jednotlivých metod pohybuje mezi dvěma až čtyřmi, někdy i více, ale například k odstranění pigmentu v obočí by měla stačit jedna návštěva. Konečná cena celkového odstranění make-upu se tak může vyšplhat do řádu tisíců.

A co vy? Dáváte si dělat permanentní make-up a jste spokojeni? Případně už jste byli v situaci, kdy bylo nezbytné ho odstranit a našli jste postup vyhovující právě vám?

Renata Dohnalová