Tvorba webu – šablona versus design webových stránek na míru

Tvorba webu – šablona versus design webových stránek na míru

Chcete se pustit do tvorby webu, ale váháte, zda si nechat vytvořit stránky na míru, nebo si koupit šablonu? Zajímá vás, čím se od sebe tyto dvě možnosti liší a jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? Pokud chcete znát jasné odpovědi a k tomu dostat i pár velmi užitečných tipů, pokračujte ve čtení. V našem článku najdete nejdůležitější informace o tvorbě webových stránek, které vám pomohou zvolit si nejoptimálnější řešení.

Tvorba webu na míru není levná záležitost

Pokud si necháte vytvořit webové stránky na míru, váš web bude bezesporu jedinečný a originální. Žádná jiná stránka nebude stejná jako ta vaše. Přesně toto chcete? Skvělé. V tom případě jistě počítáte s tím, že vás to bude něco stát. Vytvoření stránek na míru se pohybuje v řádech desetitisíců korun. Opravdový odborník pravděpodobně nepůjde pod 100 000 Kč. Chcete stránky, které budou mít naprosto fantastický design a budou zároveň šlapat jako hodinky? V tom případě na nich nešetřete. Zadejte tvorbu zkušeným profesionálům, kteří mají zkušenosti a mohou se prokázat širokým portfoliem již realizovaných projektů. Jejich práci si můžete v klidu prohlédnout a čerpat z nich inspiraci. Zkušený odborník není levný, ale máte jistotu profesionálního výsledku.

Jaké jsou tedy hlavní výhody “webovek” na míru?

 1. Vaše stránky budou naprosto jedinečné. Žádné jiné se jim nebudou ani vzdáleně podobat. Designér s vámi bude pravidelně komunikovat. Pokud máte své vlastní představy, pomůže vám je zrealizovat a odborně vám poradí.
 2. Máte skvělou příležitost získat konkurenční výhodu. Návštěvníci oceňují zajímavý design a perfektní UX, což v překladu znamená, že je váš web nejen esteticky dokonalý ale také logický a intuitivní. Návštěva vašeho webu by měla být příjemným zážitkem, který motivuje k akci (objednávce, odběru Newsletteru, sdílení, zanechání komentáře atd.). V opačném případě návštěvník znechuceně odejde a už se s největší pravděpodobností nevrátí. Profíci také zajistí, aby byly vaše stránky optimalizované pro mobilní SEO. Celková optimalizace včetně SEO copywritingu je někdy v ceně tvorby rovnou zahrnuta. Například u e-shopů tak ani nemusíte řešit, jak napsat optimalizované popisky kategorie internetového obchodu.

Hlavní nevýhody:

 • Hlavní nevýhodou bude  jednoznačně vysoká cena. Tvorba originálního, profesionálního webu je poměrně velkou investicí. Vaše stránky ale budou přesně takové, jak jste si je vysnili.
 • Musíte si najít opravdové profesionály. Ti bývají většinou velmi vytížení, takže se vám může stát, že budete čekat, až se jim uvolní termín. Tvorba webu na míru je obecně časově náročnější.

Mohlo by vás zajímat

Český zákazník, který nakupuje pravidelně online, uskuteční v průměru 36 nákupů za rok. Evropský průměr je 40 nákupů. Lidé nejčastěji k nákupům využívají notebooky. Nicméně v těsném závěsu je nákup online přes mobilní telefony. Poměrně početná skupina lidí nakupují výhradně přes mobilní telefon a je velmi pravděpodobné, že toto číslo bude i nadále růst. Při tvorbě webu nezapomeňte doladit k dokonalosti také jeho mobilní verzi.

Jaké jsou hlavní výhody šablony?

V případě, že vám web na míru nevyhovuje, ať už je to z časových nebo finančních důvodů, můžete využít šablony. Šablony rozhodně nezatracujte. Proč byste jim měli dát šanci?

 1. Jsou dostupnou alternativou webu na míru. Šablona vás vyjde podstatně levněji. Ceny se pohybují od několik stovek do několika tisíců (krásnou šablonu pořídíte okolo 2000 Kč).
 2. Díky šabloně vám odpadne velmi zdlouhavý proces tvoření designu a konzultací s grafikem. Šablon existují tisíce. Stačí si jen vybrat. Web může být plně funkční za pár dní. Rychlost vzniku webových stránek je pro mnohé rozhodujícím faktorem. Své o tom mohou vyprávět majitelé maloobchodů v době pandemie. Minulý rok vzniklo nespočet nových e-shopů v rekordně krátkém čase. E-shopy v roce 2020 utržily 196 miliard. Odborníci navíc předpovídají, že lidé budou nakupovat online i po odeznění pandemie.
 3. Šablona se bude pravidelně aktualizovat. Často přidají nové funkce nebo prvky, které se vám na webu objeví automaticky.
 4. Můžete si ji hned vyzkoušet. Jak se zobrazuje v PC nebo v mobilním telefonu. Projít si menu a další funkce. Jinými slovy nekupujete zajíce v pytli. 
 5. Můžete si sami změnit hlavní barvy webu, font a velikost písma.

V čem je háček?

Šablony jsou velmi výhodným řešením, které má ale přirozeně pár much, o kterých byste určitě měli vědět.

 • Stejnou šablonu mohla společnost prodat stovkám nebo i tisícům zákazníkům. Konečný vzhled je samozřejmě u každého trochu jiný, ale nejedná se o originál šitý na míru.
 • Šablonu nelze zcela přizpůsobit vašim požadavkům. Možnosti máte omezené. Problematické mohou být například pevně dané součásti stránek. V těchto případech se vyplácí počkat, dokud nebude k dispozici aktualizace, která daný problém řeší. Pokud čekat nechcete, počítejte s tím, že vás tyto úpravy vyjdou poměrně draho (v řádech několika tisíc).

Rozhodujícím faktorem výběru jsou vaše finanční a časové možnosti

Web na míru si můžete doslova vymazlit přesně podle vašich představ. Budete mít také možnost přímo zasahovat do tvorby designu.

Šablona je finančně i časově výhodnější. Na druhou stranu může být problematické do ní zasahovat a přizpůsobit ji vašim požadavkům.

Souhlasíte s tvrzením, že kvalitní web nelze vytvořit pod 100 000 Kč, nebo se vám zdá tato částka přemrštěná?

Pokud jste se rozhodli pro šablonu, jak hodnotíte zpětně vaše rozhodnutí?

Renata Dohnalová