Výkup aut. Jak se zbavit nepojízdného, bouraného či jinak poškozeného vozidla?

Výkup aut. Jak se zbavit nepojízdného, bouraného či jinak poškozeného vozidla?

Výkup aut jejednou z variant, jak se zbavit starého motorového vozidla. Životní cyklus každého moderního vozu začíná jako nablýskaný kousek v autosalonu, dříve či později, ať už vinou havárie či zkrátka dlouholetým provozem, se stane nepojízdným. Následující článek se bude věnovat právě tomu, jak se zbavit autovraku. Proces není úplně jednoduchý – v dnešní době nelze již jen tak „hodit auto ze skály”. K zakončení života vozu je potřeba znát zákonné náležitostí, které jsou třeba k likvidaci nepojízdného vraku. Existují vůbec bazary, které vykupují vraky?

Lze výkupem zpeněžit autovrak?

Ano, je to možné. Existují varianty, jak zpeněžit auta, jejichž životnost je nenávratná. Jednou z nich jsou i specializované bazary. Ne vždy, jakmile hovoříme o těchto prodejnách, si musíme představovat ta nejkrásnější a nejlépe připravená auta k prodeji. Vraky si na nic nehrají – nepotřebují stáčet tachometry, v posledních dnech horečně čistit interiér, vyměňovat autožárovky či tmelit rezavá místa – společný jmenovatel pro nepojízdné stroje je ten, že se již nikdy nerozběhnou. I takové vozy však mohou být využity.

Nejčastější osud a postupy u takovýchto vozů:

  1. Auto se prodá na náhradní díly
  2. Bude ekologicky zlikvidováno

Prodej nepojízdného automobilu na náhradní díly

Naskýtá se základní otázka, zda lze prodat vrak na náhradní díly pomocí klasické kupní smlouvy, která upraví vztahy mezi prodávajícím a kupujícím. Cílem bude v tomto případě to, že se majitel zbaví nepojízdného motorového vozidla a kupující na druhé straně využije jeho náhradní díly, které jsou v dobrém stavu, k libovolnému účelu.

Takto jednoduchý postup bohužel legislativa neumožňuje. K tomu, abychom mohli prodat odstavený automobil na náhradní díly, potřebujeme specializovaná výkupní místa, které nám vystaví potvrzení o ekologické likvidaci vozidla.

Co je ekologická likvidace a jak souvisí s tím, že vůz nelze prodat „na vlastní pěst”?

Náležitosti ekologického zničení vozidla:

  • Rozebrání vraku do poslední součástky
  • Bezpečné odstranění přírodě nebezpečných látek, které se ve vozu nacházejí a jejich ekologické zničení (např. provozní kapaliny, pneumatiky apod.)
  • Recyklace některých komponent
  • Karoserie vozu, jenž je nenávratně poškozena, putuje do hutí, kde se roztaví a slouží k dalšímu využití

Proč je potřeba vůz zlikvidovat ekologickou cestou?

Tzv. čisté zničení nepojízdného vraku a s tím spojené potvrzení, které dostaneme, je nezbytným předpokladem k tomu, abychom mohli automobil odhlásit z evidence vozidel.

Z evidence vozidel je automobil nutné odhlásit proto, abychom na něj nemuseli dále platit povinné ručení. Zjednodušeně řečeno, kdyby byl nepojízdný vůz prodán třetí osobě, která by ho rozebrala a využila do posledního šroubku, ale přitom by vůz nebyl odhlášen, musel by předchozí majitel stále za tento vůz hradit povinné ručení.

Platil by tak vlastně za věc, která fyzicky neexistuje. Je však zanesena do evidencí úřadu, a proto by byly po majiteli vyžadovány pravidelné platby.  

Na koho se obrátit?

Jak již bylo naznačeno v úvodu článku, existují firmy, které se výkupem autovraků zabývají. Vždy od nich dostaneme potvrzení o ekologické likvidaci, se kterým poté jdeme na úřad, který vydá rozhodnutí o vymazání vozidla z evidence a tím pádem automobil úředně zanikne.

Ministerstvo životního prostředí vede podrobnou agendu zabývající se problematikou nepojízdných automobilů a jejich likvidace. Pomocí jejich webové služby zjistíme, které bazary mají osvědčení a jsou akreditované k vydávání potvrzení, přičemž jsou k dispozici adresy a další údaje o firmách. Dále zde uživatel může nalézt statistiky a další doplňující informace, co se autovraků a obecně odpadů týče.

Jak probíhá likvidace v praxi?

Potřebujeme:

  • Průkaz totožnosti
  • Malý a velký technický průkaz vozidla určeného k likvidaci
  • Viditelný kód VIN
  • Motor, který musí vozidlo obsahovat

Nutno dodat, že za likvidaci se nic neplatí. Pokud auto obsahuje všechny potřebné komponenty, peníze naopak inkasujeme. Jedná se o částku převyšující lehce 1000 Kč.

Po vystavení potvrzení obecní úřad vyřadí automobil z evidence, posledním krokem je potom zrušení povinného ručení.

Závěrem

Jak vidno, zbavit se vyřazeného motorového vozidla není v dnešní době jednoduché. Dávno jsou pryč ty časy, kdy jsme v restauračním zařízení domluvili odtah a tím byl problém vyřešen. I přes nutnou administrativu má však ekologická likvidace smysl. Je šetrná k životnímu prostředí, které je v dnešní době potřeba chránit. Pokud si osvojíme základní principy, které byly zmíněny v textu, neměl by být s vyřizováním problém.

Máte zkušenost s likvidací automobilu? Souhlasíte s povinností zničit jej ekologicky? Je podle Vás spravedlivé, že legislativa určuje povinnost auto zničit čistě? Svůj názor nám můžete sdělit v diskuzi.

Renata Dohnalová