Osvojte si správný postup péče o pleť se sklonem k akné a mějte stav Vaší pokožky plně pod kontrolou

Osvojte si správný postup péče o pleť se sklonem k akné a mějte stav Vaší pokožky plně pod kontrolou

Důkladná každodenní péče o pleť za použití vhodně zvolených produktů Vám může pomoci udržet problematickou pleť pod kontrolou a předcházet tvorbě nových pupínků. V tomto článku Vám popíšeme projevy problematické pokožky a vysvětlíme, podle jakých parametrů byste si měly vybírat kosmetické produkty a jaký postup v péči o pleť pro Vás bude vhodným.

Při výběru kosmetických produktů k péči o pleť problematickou a aknózní vždy čtěte příbalový leták

Pokud je Vaše pokožka problematická nebo aknózní, pomůže Vám použití přípravků se speciálním složením. Vždy si čtěte příbalovou informaci a používejte přípravky, které splňují požadavky popsané níže.

Bez obsahu mýdla

Zdravá pleť má lehce kyselé pH, naopak problematická má sklony k zásaditějšímu pH. Kosmetické přípravky by neměly obsahovat mýdlo, jelikož to je rovněž zásadité. Výrazně by narušilo přirozenou rovnováhu pleti a zvýšilo riziko výskytu infekcí.

Zmatňuje

Na povrchu problematické pokožky se tvoří množství mazu, a proto není vhodné aplikovat na ni produkty, které ji ještě více zmastí. Vždy dejte přednost výrobkům se zmatňujícím efektem.

Nepodporuje tvorbu komedonu

Používejte pouze takové přípravky bez obsahu složek, které by vedly k ucpávání pórů a ty následně k tvorbě pupínků, černých a bílých teček.

Výrobky s lehce kyselým pH

Vzhledem k tomu, že problematická pleť má zásaditější pH než normální pleť, výrobky s lehce kyselým pH pomáhají k navrácení optimálních hodnot.

Projevy aknózní pleti

Akné trápí dívky v období dospívání, ale i ženy v pozdějším věku, u kterých jsou pupínky příčinou kolísání hormonů. Nejčastěji se objevují na obličeji, ramenou, zádech a hrudníku, kde se vytváří nejvíce mazu.

Aknózní pleť je typická protichůdnými projevy. Na jedné straně je pokožka mastná i lesklá z důvodu nadbytečného kožního mazu, který je na povrchu. Důsledkem agresivní péče a nevhodně zvolených produktů dochází k dehydrataci a olupování.

Pravidelné čištění a správná péče má na stav pokožky zásadní vliv, ale je nutné vytrvat, protože výsledky se mohou projevit až po několika týdnech pravidelné péče.

Nejlepší postup péče o problematickou pleť

  • Důkladné čištění omezuje vznik pupínků a působí preventivně. Pokožku je nutné čistit ráno i večer.
    • Ráno se odstraňují odumřelé buňky a kožní maz. Večer jsou odstraněny nečistoty a zbytky make-upu. Pleť si oplachujte vlažnou vodou.
  • Používejte tonikum, které pleť rozzáří a připraví ji na nanesení pečující kosmetiky. Vyhněte se přípravkům na bázi alkoholu.
  • Po vyčištění sáhněte po hydratačním krému se zmatňujícím a zklidňujícím efektem. Peelingové přípravky používejte, jen pokud akné neléčíte léky a Vaše problémy jsou mírně až středně závažné.
  • V letních měsících používejte ochranu před slunečním zářením s vysokým SPF faktorem. Zamezíte tím vzniku pigmentových skvrn.

Zlepšit Vaši péči o pleť můžete pomocí doporučení popsaných níže

Nesahejte si na obličej špinavýma rukama a s pupínky nic nedělejte. Jejich vymačkávání by vedlo k šíření bakterií a zhoršení daného problému, nikoliv jeho zlepšení.

Nevystavujte se znečištěnému prostředí. Pravidelně perte povlaky na polštář i ručníky používané na obličej. Nezapomeňte také odstraňovat bakterie z povrchu telefonu.

Dopřejte si dostatek spánku, vyváženou stravu i pravidelný pohyb. Nevystavujte se stresu, omezte cukr, alkohol a kouření.

Tip: Přečtěte si o tom, jak změna jídelníčku může pomoci s akné.

Kůže je největším lidským orgánem a její stav je odrazem duševní i fyzické pohody člověka. Pokud trpíte aknózní či problematickou pletí je lepší vyhledat odborníka, který Vám s problémem může účinně pomoci. Je vhodné minimálně jednou ročně navštěvovat kosmetologa, který již v zárodku odhalí tendence pleti a problémy, se kterými by se v budoucnu mohla potýkat. Pokud se Vám již delší dobu objevuje akné na konkrétním místě v obličeji, tělo Vám tím dává najevo, kde je problém.

Šly byste v případě problémů s akné rovnou k kosmetoložce, nebo byste nejprve zkusily produkty pro domácí péči?

Renata Dohnalová